Skoči na glavno vsebino

2. april – mednarodni dan knjig za otroke

V tem tednu se bomo v šolski knjižnici posvetili H. C. Andersenu, ki se je rodil 2. aprila 1805 v kraju Odense na Danskem. Velja za največjega pravljičarja na svetu, zato na ta dan praznujemo vsi, ki so nam pravljice ljube.

IBBY (International Board on Books for Young People) je proglasil ta dan za Mednarodni dan knjig za otroke. OB 2. aprilu vsako leto druga nacionalna sekcija pripravi plakat in poslanico. Letos jo je pripravila Kanadska sekcija IBBY. Poslanico je napisal Richard Van Camp, plakat je ustvarila Julie Flett. V slovenščino je poslanico prevedla Katja Zakrajšek. Več si lahko preberete: https://ibby.si/mz-2-april

ZGODBE SO KRILA, KI TE VSAK DAN PONESEJO KVIŠKU

Branje je svoboda. Branje je dih.

Branje ti odpre nov pogled na naš svet in te povabi v svetove, od koder sploh nočeš oditi.

Branje tvojemu duhu ponudi priložnost za sanje.

Pravijo, da so knjige prijateljice za vse življenje; strinjam se s tem.

Ti kot popolno vesolje rasteš le z branjem.

Zgodbe so krila, ki te vsak dan ponesejo kvišku, zato poišči knjige, ki nagovarjajo tvojega duha, srce, um.

Zgodbe so lek. Zdravijo. Tolažijo. Navdihujejo. Učijo.

Blaženi, ki pripovedujejo in ki berejo in ki poslušajo. Blažene knjige. Lek so za boljši, svetlejši svet.

Mahsi cho. Najlepša hvala.

V mesecu aprilu potekajo različne bralnospodbujevalne akcije.

Za najmlajše otroke izpostavljamo priznano pravljičarko Elo Peroci, ki letos obeležuje 100. obletnico rojstva. Več o njej preberite v prilogi

Za malo starejše učence v ospredje postavljamo zbirko Sinji galeb, ki letos praznuje 70. letnico od ustanovitve. Zbrane zanimivosti in dejstva o zbirki si lahko preberete v prilogi. Razstavo knjig si oglejte v knjižnici.

V mestni knjižnici Ljubljana pa so zasnovali bralnospodbujevalno akcijo z naslovom: Prisedite k moji mizici: 100 zgodbic in pravljic za branje, čudenje in kramljanje. Več informacij: https://www.mklj.si/novice/bralnospodbujevalna-akcija-2022/

Pridite v šolsko knjižnico in z dobro knjigo odpotujte v pravljični svet.

Sabina Kirm