Skoči na glavno vsebino

Ekskurzija na Kras

Z 9. razredi smo se v sončnem vremenu odpeljali do Štanjela, kraškega naselja, ki je stalno naseljen že več kot 3000 let. Prepoznaven je po Ferrarijevem vrtu, gradom, obzidjem s stolpoma in limonastim zvonikom gotske cerkve sv. Daniela. V muzeju smo odkrivali bolj in manj skrite lepote Krasa, doživeli moč burje, poslušali zvok litofona, prepoznavali vonjave kraškega zraka, podzemne in površinske kraške oblike…

Nato smo se sprehodili po ozkih ulicah do kraške hiše, se povzpeli na najvišji vrh Turn. S kislino in udarci smo primerjali trdnost in šibkost apnenca z dolomitom, se urili z osnovami orientacije v naravi in preverjali, do kod nam v vse smeri seže pogled.

Z delom smo zaključili v čudovitem Ferrarijevem vrtu, ki ga je od 1924 do 1942 oblikoval kraški urbanist, arhitekt in hkrati župan Štanjela Maks Fabiani za svojega prijatelja in tržaškega zdravnika Enrica Ferrarija.

Prispevek pripravila Katarina Volčini Ratajc, vodja ekskurzije