Skoči na glavno vsebino

Ekskurzija v Šaleško dolino

Z osmošolci smo se v jutranjih urah odpeljali proti Velenju. Spoznavali smo naravne in družbene značilnosti Predalpskih pokrajin, okoljske posledice premogovništva v Šaleški dolini ter energetski pomen termoelektrarne Šoštanj.

Sprehodili smo se od Škalskega jezera do Velenjske plaže. Izvedeli smo, da je Velenjsko jezero povezano z legendo o zmaju Pozoju, ki se je izvalil iz rdečega jajca in so ga zaradi njegove požrešnosti pregnali v podzemlje Smrekovca. Med sprehodom smo opazovali dim, ki se je visoko valil iz termoelektrarne, poslušali ptičje petje in vonjali rudniški zrak. Izvedeli smo še, da je Škalsko jezero najstarejše, Velenjsko največje in se še povečuje, Šoštanjsko pa najglobje. Da bi jezera naredili privlačnejša, so uredili okolico. Z leti so dosegli izboljšanje kakovosti Velenjskega jezera, ki poleti omogoča različne načine rekreacije in privablja goste iz bližnje in daljne okolice.

Katarina Volčini Ratajc