Skoči na glavno vsebino

OBISK SVETLOBNEGA LABORATORIJA V CUKRARNI

V petek, 17. 5., so se učenci 2.c PŠH udeležili posebne delavnice. V galeriji Cukrarna so se najprej sprehodili po razstavi, ki na različne načine vznemiri naše čute: preverili so, zakaj plosko sliko nenadoma vidimo kot tridimenzionalni objekt, zakaj se nam lahko zvrti, čeprav je risba narejena samo s flomastrom in kako je stena lahko obarvana, čeprav na njej ni barve? Po raziskovanju razstavljenih del so se v svetlobnem laboratoriju še sami poigrali z zaznavanjem vidnih dražljajev. Z različnimi eksperimenti so raziskali igro svetlobe, senc in odsevov, da so lažje razumeli svetlobo kot pojav in njeno vlogo v vsakdanjem življenju. Naredili in opazovali so čisto pravo mavrico ter raziskovali, kako so s svetlobo povezane barve. S pomočjo svetlobe so izvedli barvno čarovnijo ter pri tem spoznali osnovne in komplementarne barve, svetlobo pa so uporabili namesto svinčnika tudi za risanje. Senco so skušali ujeti na papir in s pomočjo grafoskopov ugotavljali, ali imajo sence barvo ter kako lahko svojo senco s pomočjo svetlobe zamrznejo… Bilo je zares navdihujoče!

Zapisala Dian Šercer Stojanović