Bontonček na PŠH

Ne, nismo se učili spodobnega vedenja pri mizi. To je projekt YHD društva – Društvo za teorijo in kulturo hendikepa, kjer se otroci srečajo z različno hendikepiranimi ljudmi. Pomembno je namreč, da se otroci seznanijo z drugačnostjo, saj se le tako lahko otresejo predsodkov.
Letos sta nas obiskali Slavica, ki je oslepela zaradi bolezni in Tina, ki je že od rojstva gibalno hendikipirana. Iz prve roke sta nam povedali, kako pristopimo do njih, kako jim lahko jim pomagamo. Pokazali in povedali sta, da delata skoraj vse tako kot mi, le da pri tem uporabljata različne pripomočke. Brez zadržkov sta odgovorili na vsako zastavljeno vprašanje. Najbolj zanimivo je bilo, ko smo s posebno napravico lahko izvedeli, kašne barve so naša oblačila.  S pripomočkom se je treba oblačila le dotakniti  in  naprava se oglasi ter pove barvo. Zelo zanimive so bile tudi domine, na prvi pogled kot tiste, s katerimi se igramo mi, a ko smo jo prijeli z zaprtimi očmi, smo ugotovili veliko razliko. Zaradi izbočenih pik smo hitro spoznali, katera številka je na domini, zato se z njimi  lahko igrajo tudi ljudje, ki so slepi. Prvošolčki so izvedeli marsikaj novega, drugošolci pa smo bili pohvaljeni, saj smo se marsikaj spomnili od lani in nadgradili svojo odprtost do drugačnosti.
Drugačnost marsikoga prestraši, ker se boji neznanega, za naše otroke upam trditi, da temu ne bo tako.

Metka Cigale