Šolska kuhinja

Centralna kuhinja na OŠ Božidarja Jakca (zaposlena 2 kuharici in 3 kuharske pomočnice).
Razdelilni kuhinji na Podružnični šoli Hrušica (1 kuharska pomočnica za polovični čas) in na OŠ Karla Destovnika Kajuha (1 kuhar in 1 kuharska pomočnica).

Šolski jedilnik

Se sestavlja po načelih zdravega prehranjevanja, ki jih je predpisalo ministrstvo za zdravje z upoštevanjem socialnega okolja in želja otrok.
Na šoli imamo oblikovano Komisijo za šolsko prehrano, njena naloga je soočanje z prehransko problematiko, pregledovanje jedilnikovi ipd.

Priprava jedi:

UPORABLJAMO:

• kuhanje v sopari – parnokonvekcijski pečici,
  • dušenje z manjšo količino olja,
  • dušenje v lastnem soku in z dodatkom vode.

IZOGIBAMO SE:

• cvrtju živil, še posebno paniranemu mesu in ocvrti zelenjavi, vključno s krompirjem,
  • uporabi soli.
SADJE IN ZELENJAVA
  • vsak dan pri malici ponudimo sadje ali zelenjavo,
  • ko je pri malici zelenjava, otrok lahko v kuhinji dobi jabolko,
  • če je le možno uporabljamo sezonsko sadje in zelenjavo.
MESO
  • 2-krat do 3-krat na teden v jedilnik vključimo rdeče meso,
  • 1-krat do 3-krat na teden v jedilnik vključimo perutnino,
  • najmanj 1-krat tedensko poskušamo postreči z ribami,
  • izogibamo se kosom mesa z vidno maščobo,
  • 1-krat tedensko ponujamo brezmesni obrok.
MLEKO IN MLEČNI IZDELKI
  •  mleko oziroma mlečne izdelke ponudimo vsaj 2- do 3- krat tedensko.
ŽITNI IZDELKI
  • uporabljamo čim več izdelkov iz polnozrnate moke (kruh, žemljice),
  • sladice iz polnozrnate moke,
  • različne vrste muslijev-

URAVNOTEŽENA PREHRANA V OBDOBJU OTROŠTVA IN MLADOSTNIŠTVA JE DOBRA POPOTNICA ZA KAKOVOSTNO ŽIVLJENJE IN BOLJŠE ZDRAVJE!!

VIRI

• Praktikum jedilnikov zdravega prehranjevanja v vzgojno-izobraževalnih ustanovah od prvega leta starosti naprej, Cirila Hlastan Ribič …[et al], Ljubljana 2008, Ministrstvo za zdravje: Zavod Republike Slovenije za šolstvo
  • Smernice zdravega prehranjevanja v vzgojno-izobraževalnih ustanovah od prvega leta starosti naprej, M. Gabrijelčič Blenkuš … [et al], Ljubljana 2005, Ministrstvo za zdravje